Dalsze decyzje Rady mają być zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Do naszych obliczeń wykorzystaliśmy kalkulator kredytowy hipoteczny. Możesz za jego pomocą dokonać podobnych kalkulacji, aby przekonać się, jak zmieni się rata np. Kredytu na 120 tysięcy lub w innej kwocie po zmianie wysokości WIBOR®.
NBP odkrywa karty. Zaskakujący wzrost prognozy inflacji
Nabywca – Promontoria Holding 418 B.V – ma dokapitalizować bank kwotą 687 milionów złotych – podał BFG w czwartkowym komunikacie. Powiadomiono także, czy oznacza to zmiany dla klientów. Analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego oceniają, że “argumenty przemawiające za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w Polsce pozostają silne”. Perspektywy na 2025 rok również uległy pogorszeniu.
NBP publikuje komunikat. Jak uzasadnia decyzję RPP i co z cenami?
W ubiegłym roku na umocnienie złotego wpłynęła bardzo pozytywna reakcja rynków na wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych i ocieplenie relacji z Unią Europejską, ponieważ to zwiększa możliwości napływu unijnych środków do Polski. Poprawił się też jej wizerunek w oczach inwestorów zagranicznych. Te czynniki również zostały już w dużym stopniu wycenione przez rynki.
Sztuczna inteligencja pod czujnym okiem Unii Europejskiej. Te technologie zostaną zakazane
Zatem choć napięcia na rynku pracy będą się obniżać, to nie znikną, głównie ze względu na tendencje demograficzne, co spowoduje znaczne zmniejszenie się podaży pracy w najbliższych latach. Będzie to czynnikiem proinflacyjnym, tym bardziej w warunkach ożywienia — dodał. W ocenie Borowskiego, inflacja CPI może zejść do celu NBP w 2026 r., choć bardziej prawdopodobne jest to, że wskaźnik znajdzie się trochę powyżej celu, niż że będzie w jego pobliżu. Zatem od ICM Capital-Broker-cheater Opinie użytkowników i przegląd firmy 5 października 2023 roku maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek nie może przekroczyć 18,50%. W kolejnych miesiącach lokaty zaczęły jednak systematycznie tanieć, co najlepiej widać w poniższych tabelach, prezentującej średnie oprocentowanie lokat według danych NBP. Stopy procentowe w Polsce reguluje Rada Polityki Pieniężnej działająca przy NBP, która poprzez ustalanie ich wysokości realizuje politykę monetarną kraju oraz wpływa na wysokość inflacji.
Jak wskazuje Borowski, głównym czynnikiem ryzyka dla prognozowanego scenariusza makroekonomicznego jest przede wszystkim sytuacja zewnętrzna. Zobaczymy już monotoniczny wzrost PKB w strefie euro i w Niemczech, czyli u naszych głównych partnerów handlowych, który z kwartału na kwartał będzie przyspieszał. Natomiast obserwując to, co dzieje się w gospodarce niemieckiej, w szczególnie w sektorze przetwórczym, to na razie nie widać poprawy. Jak obliczyć Dolat inwestycje cena do zarobków ratio Rośnie zatem ryzyko, że stagnacja gospodarcza w Niemczech przedłuży się na I kwartał 2024 r. Jeżeli to się zmaterializuje, będzie to czynnik ryzyka dla wzrostu gospodarczego w Polsce, niemniej nie podważy to scenariusza mocnego odbicia w przyszłym roku — powiedział ekonomista. Ze względu na jastrzębie sygnały ze strony Rady Polityki Pieniężnej ekonomiści BGK przesunęli prognozę obniżki stóp procentowych w Polsce na I kw.
NBP publikuje prognozy inflacji i PKB. Od tego będą zależeć decyzje o stopach procentowych
Analitycy zwracają uwagę na pogorszenie sytuacji gospodarczej u głównych partnerów handlowych Polski, co może negatywnie wpłynąć na polski eksport. Inflacja ma natomiast wynieś 3,8% w tym roku oraz wzrosnąć do 4,4% w roku kolejnym. Wskazuje, że w ostatnich latach NBP był postrzegany jako jeden z najłagodniej usposobionych banków centralnych rynków wschodzących, co wielokrotnie stawało się balastem dla złotego. Z kolei analitycy ING podkreślili, że po posiedzeniu RPP najważniejsze będą nowa projekcja oraz czwartkowe komentarze prezesa NBP. Przed posiedzeniem eksperci byli zgodni, że RPP w marcu nie podwyższy stóp. Wcześniej już pięć razy z rzędu RPP wstrzymała się od podwyżki.
Szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się marki takie jak Toyota, Skoda oraz Volkswagen. “Zakładamy, że poziom 5,75 proc. pozostanie z nami przez cały 2024, a nawet 2025 rok” – napisali w komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych analitycy Pekao. Także zdaniem ekonomistów mBanku, jeśli chodzi o politykę pieniężną, “ponudzimy Wideo: Recenzja głównych poziomów technicznych w grze dla głównej pary walutowej i dlaczego jeszcze do 2025 roku”. W piątkowe popołudnie w programie Bloomberg TV, prezes Rezerwy Federalnej w Chicago Austan Goolsbee powiedział, że bank centralny nie zareaguje przesadnie na żadne dane ekonomiczne, powtarzając komentarze Powella ze środy. Jak się okazuje, analitycy Credit Agricole nie są osamotnieni w swoich prognozach.
Ich scenariusz bazowy przewiduje spadek o 50 punktów bazowych. Oznaczałoby to, że stopa referencyjna jeszcze w tym roku pójdzie w dół do poziomu 6,25 proc., czyli mocniej niż przewidują przedstawiciele Pekao. Może pojawić się przestrzeń do niewielkich obniżek stóp procentowych.
- Analitycy Goldman Sachs spodziewają się kolejnych podwyżek stóp procentowych, nawet do poziomu 7 proc.
- Zakładają, że Fed obniży stopy o ćwierć punktu procentowego na każdym posiedzeniu do połowy 2025 r., sprowadzając stopy do przedziały 3-3,25 proc.
- Z drugiej strony, raport Rezerwy Federalnej ujawnia, że amerykańskie gospodarstwa domowe osiągnęły rekordową wartość netto w wysokości 161 bilionów dolarów w pierwszym kwartale 2024 r., głównie ze względu na rosnące ceny akcji i wartości nieruchomości.
- Inflacja będzie na pewno w celu, nawet w okolicach 2,5 proc.
Mimo to przeciętna płaca i tak po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 8 tys. Zł brutto, co potwierdza utrzymującą się wysoką presję płacową pomimo spadającej inflacji. Analitycy prognozują też, że pomimo silnej podwyżki płacy minimalnej w 2024 roku nie zmieni się istotnie poziom bezrobocia (stopa bezrobocia rejestrowanego zakończyła 2023 rok na poziomie 5,1 proc., zbliżonym do najniższego w historii), a sytuacja na rynku pracy będzie stabilna.
We wrześniu i wyceniają łącznie około 119 pkt baz. Ekonomista JPMorgan Michael Feroli poszedł o krok dalej. Chociaż również przewiduje obniżki stóp o pół punktu procentowego we wrześniu i listopadzie, a następnie o ćwierć punktu procentowego na każdym kolejnym spotkaniu, to powiedział, że istnieje „mocny argument za działaniem” przed jeszcze przed najbliższym posiedzeniem 18 września. Przewodniczący Fedu Jerome Powell może jednak jego zdaniem nie „chcieć dodawać więcej szumu do tego, co i tak stało się w czasie wypełnionego wydarzeniami lata”, napisał. Ekonomiści Citigroup spodziewają się obniżek stóp o pół punktu procentowego we wrześniu i listopadzie oraz obniżki o ćwierć punktu procentowego w grudniu, tymczasem wcześniej przewidywali obniżki o ćwierć punktu procentowego na wszystkich trzech posiedzeniach.
Jak będzie tak przebiegać obniżanie się inflacji, jak przewidujemy, to ta sprawa się pojawi oczywiście jako przedmiot dyskusji w NBP – wyjaśniał Glapiński. W ocenie ekonomistów Banku Pekao “sama decyzja i komunikat po posiedzeniu nie uzasadniają rozkręcania zakładów o cięcia stóp”. “Dziś zobaczymy, czy konferencja prasowa prezesa NBP przyniesie takie sygnały (mało prawdopodobne, naszym zdaniem). Wydaje się przy tym, że rynek obecnie przecenia przyszłą przestrzeń do cięć stóp i skłonność RPP do wykonania takiego kroku” – napisali przedstawicieli tego banku. Dodano, że “w tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie”. “Naszym zdaniem zacieśnianie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe. W związku z tym, ostatnio podnieśliśmy nasze oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce i w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – zaznaczyli eksperci z Goldman Sachs.
I tak ekonomiści banku PKO BP uważają, że jeszcze w pierwszym kwartale, zapewne w marcu, dojdzie do obniżki o 0,25 pkt proc. Poza nimi jeszcze tylko analitycy CitiBanku uważają, że do końca roku stopy zejdą do poziomu 5,25 proc. Większość jednak przewiduje utrzymanie stóp bez zmian w ciągu całego roku. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych, a stopa referencyjna osiągnie pod koniec roku poziom 8 proc.